Síra a její účinky na lidské zdraví

Většina z nás si pod slovem síra představí nepříjemný zápach připomínající zkažená vejce či chemickou laboratoř. Síra je ale především minerál, který je důležitý pro lidský organismus a naše zdraví. Vyskytuje se všude kolem nás v přírodě – je obsažena v půdě, v mořské vodě, ve vzduchu, v rostlinách a také v lidském těle.

Síra je všude kolem nás

Síra se vyskytuje v nejrůznějších bílkovinách přítomných prakticky ve všech živých organismech. Patří k nejběžnějším prvkům v lidském těle, je uložena ve svalech, kůži a kostech a hraje důležitou roli v mnoha fyziologických procesech v našem těle. Má nezastupitelný význam při růstu vlasů, nehtů a kůže, protože síra je důležitá pro tvorbu keratinu, který je zde obsažen. Stejně tak se síra vyskytuje v chrupavkách a pojivu, kde má vliv na jejich flexibilitu. Na nedostatek síry v organismu může upozornit právě pobolívání kloubů, špatná kvalita nehtů nebo vlasů.

V přírodě rostliny přijímají síru z půdy ve vodném roztoku. Do lidského organismu se dostává nejčastěji v potravě bohaté na bílkoviny jako jsou sýry a vejce. K dalším potravinám bohatým na síru patří např. kapusta, květák, brokolice, zelí, špenát, cibule nebo česnek.

Síra jako čistý prvek se vyskytuje především v oblastech s bohatou vulkanickou činností nebo v okolí horkých minerálních pramenů. Její sloučeniny se využívají v podstatě ve všech odvětvích chemického průmyslu, potravinářství, ve výrobě kosmetiky a také v lázeňství.

Sirné minerální prameny a jejich léčivé účinky

Léčivé účinky sirných minerálních pramenů jsou známy po staletí. Sirné termální prameny z lázní Velké Losiny a sirné prameny z lázní Ostrožská Nová Ves patří co do obsahu síry mezi nejkvalitnější v České republice a jsou terapeuticky velmi účinné. Prameny obsahují kromě síry také další důležité minerály a stopové prvky, které příznivě působí na kůži a lidské tělo. V dermatologii se využívá zejména protizánětlivý, dezinfekční, antiparazitární, protisvědivý, keratolytický, hydratační a vazodilatační efekt minerálních vod. „Síra napomáhá syntéze kolagenu a tím správné tvorbě buněk a tkání důležitých pro regeneraci a má také keratolytický efekt. Snižuje množství šupin na povrchu kůže, odstraňuje zrohovatělé odumřelé kožní buňky a má výrazně pozitivní vliv na kvalitu pojivové tkáně a chrupavky,“ říká MUDr. Kateřina Macháčková. Síra a sirné minerální prameny se osvědčily zejména při léčbě lupénky, ekzémů, akné a nejrůznějších chronických kožních problémů.

Koupele v sirných termálních pramenech

Koupele v sirné termální vodě jsou ve Velkých Losinách základem lázeňské léčby. Přináší široké spektrum příznivých účinků na lidský organismus a významnou měrou napomáhají ke zlepšení zdravotního stavu při léčbě kožních, pohybových, oběhových a neurologických onemocnění. U kožních nemocí je procedura vhodná k léčbě lupénky, atopického ekzému, akné a celé řady dalších chronických zánětlivých kožních onemocnění. Průnik sirovodíku do kůže je někdy provázen zarudnutím pokožky, tzv. sirným erytémem, jehož intenzita vzrůstá se stoupající teplotou vody. Před koupelí je také nutné sejmout všechny stříbrné šperky. S mnoha kovy totiž tvoří sirovodík zbarvené sirníky, což se projevuje černáním bižuterie a šperků.

V důsledku nejen těchto biochemických pochodů má síra a sirné termální prameny na kůži protizánětlivý, dezinfekční a protisvědivý účinek. Síra působí také proti plísním a celkově dochází k ovlivnění imunitního systému, nastává útlum alergických reakcí a vzestup nespecifické imunity. Účinek síry je tedy celostní a zahrnuje pozitivní vliv na kůži i celý pohybový aparát, výrazné bývá i ovlivnění únavového syndromu.

Nejčastěji jsou v lázních využívány celkové koupele o délce 15-20 min, poté následuje suchý zábal. U lokalizovaných dermatóz mohou být koupele částečné. Alternativní formu procedur vedle koupelí pak představují postřiky nebo zábaly.

Následná aplikace dermokosmetických přípravků s obsahem sirné termální vody v domácím prostředí vede k prodloužení účinků lázeňské léčby a zlepšeného stavu pokožky, v jakém pacienti opouštějí lázně.

Dermokosmetika THERMELOVE® s obsahem sirné termální vody

Sirná termální voda z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny s vysokým obsahem síry přes 3mg/l se stala základem dermokosmetiky THERMELOVE®. Dermokosmetika THERMELOVE® byla vyvinuta na základě mnohaletých zkušeností v lázeňství, ve spolupráci s dermatology a dalšími specialisty a odborníky v oblasti vědy a výzkumu. Složení přípravků bylo navrženo tak, aby jednotlivé složky měly po smíchání synergický efekt a jejich vzájemným propojením vznikl harmonický produkt. Základem dermokosmetiky THERMELOVE® je losinský přírodní léčivý pramen Žerotín a dále jsou využívány různé moderní aktivní složky speciálně vyvinuté k péči o pokožku se sklonem ke kožním problémům, obsažen je panthenol, urea, kyselina hyaluronová. Z tradičních bylin obsahují produkty bylinné extrakty a oleje jako je např. Tea tree oil, levanduli nebo tymián, které mají příznivé účinky na pokožku a zároveň jejich vůně působí relaxačně. Do sirné řady produktů je vždy přidáváno také několik procent koloidní síry, aby byl produkt účinnější na problematickou pokožku.

Koloidní síra je velmi najemno mletá forma síry ve formě žlutého prášku, který se přidává do krémů, šamponů či mýdel. Tyto produkty s obsahem koloidní síry jsou vhodné k péči o pokožku s různými kožními problémy, jako je akné, atopický ekzém, lupénka nebo lupy. Koloidní síra je obsažena také v ucelené řadě produktů THERMELOVE® se sírou určených k péči o problematickou pokožku.

Víte že:

Síra je chemický prvek, který byl znám již v nejstarších dobách. Už Homér se zmiňuje o používání hořící síry k dezinfekci.
Do organismu se síra dostává nejčastěji v potravě bohaté na bílkoviny.
Polovina síry v lidském těle je uložena ve svalech, kostech a kůži.
Síra tvoří přibližně 0,03–0,09 % zemské kůry.
V mořské vodě se koncentrace síry pohybuje kolem 900 mg/l.
Ve vesmíru připadá jeden atom síry přibližně na 60 000 atomů vodíku.
Síra taje při teplotě 114 °C za vzniku žluté průhledné kapaliny, kapalné síry.
Rychlým ochlazením par síry vzniká sirný květ.

 

KOSMETIKA THERMELOVE S TERMÁLNÍ VODOU A SÍROU NA PROBLEMATICKOU POKOŽKU