Veronika s atopickým ekzémem

Rádi bychom Vám zde přiblížili příběh paní Veroniky, která od dětství trpí atopickým ekzémem. Do péče o svoji pokožku zařadila po konzultaci se svojí dermatoložkou, MUDr. Janou Povalovou, také kosmetiku se sírou a sirnou termální vodu ve spreji.

Veronika má 30 let a trpí atopickým ekzémem od raného dětství. Ke zhoršení stavu pokožky u ní dochází opakovaně v typických lokalizacích jako jsou zejména záhyby končetin, ale i jinde na těle. Veronika trpí také sezonními alergiemi.

Dermatoložka jí předepsala lokální léčbu slabšími kortikosteroidy po dobu 3 dnů, které aplikovala na postižená místa a postupně je vysazovala. Během toho zároveň zařadila do ošetřování pokožky promazávadla s obsahem síry. Nejdříve krém se sírou THERMELOVE k promazávání dvakrát denně a během léta pak používala k promazávání lehčí variantu hydratační tělové mléko THERMELOVE v kombinaci s termální vodou. Ložiska ekzému na těle jí vybledla a byla dobře hydratovaná. Poslední měsíc bez aplikace lokálních kortikosteroidů stále přetrvávalo zhojení lokálního nálezu. Veronika využívá nyní už pouze promazávadla s obsahem síry.

MUDr. Povalová dodává: "Pravidelná aplikace emoliencií podpoří úplné zhojení svědivých ekzémových ložisek a také jejich udržení v klidovém stavu. Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním obtížím. Postihuje ve vyspělých zemích v rozmezí 10 až 20% obyvatelstva. Jde o chronické či chronicky recidivující neinfekční onemocnění. Základem léčby ale i jako prevence slouží každodenní péče o kůži promašťováním vhodnými emoliencii a odstranění provokačních a zhoršujících faktorů z prostředí pacienta. Hydratace pokožky alespoň dvakrát denně je nevyhnutelná a v péči o pokožku napomáhají také produkty s obsahem síry a sirné termální vody." 

Obr. 1                                              Obr. 2

atopický ekzém před aplikací   atopický ekzém po aplikaci

Obr. 1 - Před zahájením léčby
Obr. 2 - Po aplikaci sirné dermokosmetiky