5. 9. 2019

Jak pečovat o pleť na podzim

Na podzim přirozeně obměňujeme šatník, kdy letní šaty a trička střídá podzimní svetr či kabát, ale často zapomínáme na naši pleť. Vlivem intenzivní letní sezony bývají na kůži znatelné pigmentové skvrny, výrazná je často také dehydratace, která může být skryta pod snědým opálením. Projděte si s námi tipy naší dermatoložky MUDr. Kateřiny Macháčkové na péči o zdravou i problematickou pokožku, než přijdou první mrazíky!


Máme za sebou teplé letní dny plné sluníčka, ale i podzim může být barevný a krásný. Často ho provází klesající intenzita slunečního záření, nižší teploty a zvýšená vlhkost vzduchu. Jaksi přirozeně obměňujeme šatník, kdy letní šaty a trička střídá podzimní svetr či kabát, ale často zapomínáme na naši pleť.

Vlivem intenzivní letní sezony na kůži bývají znatelné pigmentové skvrny, výrazná je často také dehydratace, která může být skryta pod snědým opálením. Při bližším pohledu bývá pleť často přesušená s drobnými šupinkami a zvýrazněnými linkami zejména v očním okolí. Proto je po létě velmi důležitá její hydratace pomocí hydratačních krémů, a také nesmíme zapomínat na dodržování pitného režimu. Krémy nebo oleogely doporučujeme aplikovat opakovaně, dle potřeby několikrát denně.

V místnostech se začne na podzim přitápět a to pleti také nedělá dobře, kůže musí reagovat na časté střídání rozdílných vnitřních a venkovních teplot. Častým projevem bývá seboroický ekzém a to jak v obličeji, tak v oblasti vlasové pokožky, kdy nemocné přivádí do kožních ordinací svědění a lupy ve vlasech, které nereagují na běžné "šampony proti lupům". V obou případech je možné využít jeden z našich sirných šamponů nebo krémů s obsahem sirné vody, které mají schopnost podrážděnou pokožku zklidnit a zároveň hydratovat. Vybrat si můžete z našich výrobků s obsahem přírodních minerálních pramenů z TERMÁLNÍCH LÁZNÍ Velké Losiny.

Podzim je bohužel obdobím, kdy dochází velmi často k sezonnímu zhoršení kožních onemocnění jako je lupénka a atopický ekzém. Zatímco atopický ekzém se projevuje úporným svěděním, přesušením a zhruběním pokožky, u lupénky nacházíme na kůži drobná i rozsáhlejší ložiska s nánosy stříbřitých šupin. U obou zmíněných onemocnění je třeba upravit životosprávu, sestavit si vhodný jídelníček s omezením alergenů, ostrých a kořeněných jídel, dopřát si dostatek spánku, vyhýbat se infekcím a především eliminovat stres. Ne vše je v našem současném životním rytmu možné provést okamžitě, avšak pravidelná a důsledná péče o nemocnou pokožku vždy vede ke zmírnění obtíží. Za velmi vhodné považujeme opět kosmetické přípravky s obsahem přírodních léčivých zdrojů – minerálních pramenů, léčebných olejů či rostlinných silic. Tyto látky využíváme nejen v pečující kosmetice, ale též můžeme přidat do léčebně-relaxačních koupelí k uvolnění.

Přeji Vám krásný podzim.

MUDr. Kateřina Macháčková