5. 9. 2020

Jak pečovat o pleť na podzim

Přichází podzim, který bývá obdobím určitého zklidnění, avšak letos je spíše obdobím neklidu, nejistoty i určitého chaosu. Změny počasí a také nejistá budoucnost mají velký vliv na naši psychiku a odráží se následně i na pokožce, proto jí je potřeba věnovat náležitou péči


„Je třeba i v této epidemiologicky neradostné době žít a věnovat se jak práci, tak běžným činnostem a pro zachování duševního zdraví je velmi důležité se hýbat a věnovat se nějakému sportu,“ radí naše dermatoložka, MUDr. Kateřina Macháčková, a přidává pár podzimních tipů, jak správně pečovat o svoji pokožku v nadcházejícím sychravém počasí.

Jaké kožní problémy se mohou objevit při sportu?

Zde se často setkáváme, a to nejen na podzim, s množstvím kožních obtíží, které se při pravidelné sportovní aktivitě vyskytují, ať již je to zapocení pokožky nebo větší expozice virovým a mykotickým onemocněním během častějších návštěv společných šaten, sprch a sportovišť obecně. Velmi často po prázdninách naše ordinace navštěvují nemocní s výskytem bradavic, plísní na nohou či nehtech a s běžnými i komplikovanými ekzémy. Ve všech případech se velmi osvědčuje použití sirného mýdla, které má pozitivní účinky na léčbu plísňových, bakteriálních i virových kožních onemocnění. Neváháme tedy s jeho doporučením také u léčby ekzémů, bradavic, meziprstní mykózy či akné.

Má podzim větší vliv na určité kožní nemoci?

Ano, podzim je také obdobím, kdy se velmi často setkáváme se sezónním zhoršením seboreické dermatitidy či lupénky. U obou zmíněných onemocnění je důležité dbát na správnou životosprávu, sestavit si vhodný jídelníček s omezením alergenů, ostrých a kořeněných jídel, dopřát si dostatek spánku, vyhýbat se infekcím a především eliminovat stres. Ne vše je v našem současném životním rytmu možné provést okamžitě, avšak pravidelná a důsledná péče o nemocnou pokožku vždy vede ke zmírnění obtíží. Zde můžeme využít jako doplněk léčby termální vodu ve spreji THERMELOVE a následně krém či tělové mléko stejné značky, které také obsahují přírodní léčivý zdroj – sirnou termální minerální vodu z lázní Velké Losiny. Tato přírodní minerální voda přispívá k navození hojivých procesů a může tak být vhodným doplňkem k lázeňské kúře nebo částečně může nahradit lázeňskou péči v domácím prostředí. Každopádně pokožka je pak lépe hydratovaná, odšupená, bez nežádoucího mikrobiálního osídlení, ustupuje pocit svědění. Častým projevem bývá také seboroický ekzém ve vlasech, kdy nemocné přivádí do kožních ordinací svědění a lupy. Tyto obtíže velmi dobře reagují na sirný šampon s minerální sirnou vodu, který omezuje tvorbu lupů nebo šampon s tea tree oil, který má zklidňující účinky.

Máte nějaký tip, jak správně pečovat o pleť na podzim?

Každé roční období je specifické, co se týká péče o pleť. Podzimní kosmetika by se měla zaměřovat na obnovení rovnováhy pleti, protože pokožka v tomto období potřebuje dostatek ochranných lipidů, minerálů a hydratačních látek. Podzim je přechodné období, kdy je potřeba pleť dokonale připravit na studenou zimu, do níž by měla pokožka vstupovat v nejlepší možné kondici. Proto je po létě velmi důležitá její hydratace. Vždy je důležité pleť nejprve vyčistit a až následně aplikovat krém.

 

Přejeme Vám hezký podzim a hlavně hodně zdraví.