Podzimní péče o pleť

Když se mění roční období, většinou to má vliv i na Vaši pokožku. Změny počasí mohou pokožku dráždit, zhoršit stávající kožní problémy nebo také způsobit, že se objeví nové. Podzimní počasí je často dynamické a nepředvídatelné. Toto chladnější počasí v kombinaci se zvýšeným topením uvnitř bohužel způsobuje zvýšenou ztrátu vlhkosti ze vzduchu a také i z Vaší pokožky. Teplotní změny nevyžadují tedy jen změnu šatníku, ale také některé nové postupy v každodenní péči o pleť a kůži celého těla. Kožní lékařka, MUDr. Jana Povalová, Vám zde dá několik podzimních tipů a rad na péči o pleť a  suchou pokožku, které Vám ji pomohou udržet zdravou a klidnou i v chladnějším počasí.


HYDRATUJTE

Často kůži hydratujte, můžete i několikrát denně. Jakmile vlhkost léta začne ustupovat, Vaše pokožka se může začít cítit poněkud suchá a svědit. Možná bude potřeba změnit lehké letní krémy na těžší konzistenci, abyste své pokožce dodali extra dávku hydratace, kterou v tomto ročním období potřebuje. V případě problematické pleti můžete k hydrataci využít i hutnější krém se sírou. Během dne můžete také aplikovat na pokožku opakovaně termální vodu ve spreji.

OMEZTE DLOUHÉ SPRCHOVÁNÍ A KOUPELE

Vyhněte se dlouhým horkým sprchám a koupelím ve vaně. S vyššími teplotami se pokožka obvykle stává ještě sušší, což způsobuje její zarudnutí, popraskání a svědění. Po sprše kůži ihned promažte vhodným hydratačním mlékem či krémem. Vyzkoušet můžete například hydratační tělové mléko s termální vodou.

PÉČE O RUCE

Nejenže jsou Vaše ruce při nižších teplotách sušší, ale podzim je také chřipkovým obdobím, takže mytí rukou je na vzestupu. To znamená ještě sušší ruce během dne, což může vést až k prasklinkám. K mytí rukou využívejte kvalitní mýdla, vhodné je například sirné mýdlo, které zklidňuje pokožku a snižuje svědivé projevy kožních obtíží. Vždy mějte u sebe také jako první pomoc krém na ruce.

ZVLHČOVAČ VZDUCHU

Se začátkem topné sezóny se zvyšuje i suchost vzduchu uvnitř.  Pokud máte velmi vysušenou pokožku, tak by bylo asi vhodné si pořídit domů také zvlhčovač vzduchu, který se zapne současně se zapnutím vytápění. Své pokožce tak můžete poskytnout potřebnou ochranu před suchým vzduchem. Zvlhčovač je také vhodný v případě, že Vás trápí třeba dráždivý kašel.

IMUNITA JE ZÁKLAD

Posilujte svou imunitu. Každé oslabení organismu, ať už je to nachlazení nebo chřipka, kožním potížím nepomáhá, ba právě naopak zvyšuje šanci na jejich vzplanutí. Jezte zdravě a pijte dostatek tekutin. Nezapomeňte na pravidelný pohyb.

 

Je všeobecně známo, že mnoho lidí s kožními problémy jako je například ekzém či suchá pokožka se zhoršuje s příchodem podzimu. Většinou ale dokáží zvládnout svůj stav pomocí výše zmíněných tipů, volně prodejných produktů, krémů a domácích opatření. Pokud se však Vaše pokožka zhoršuje, olupuje, nepříjemně svědí či pálí, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře či dermatologa.

Přeji Vám hezký podzim.

MUDr. Jana Povalová