5. 11. 2019

Lupy a jak jim předcházet

Tvorba lupů ve vlasech se stává v současné době stále častějším problémem u velkého počtu pacientů navštěvujících dermatologické ordinace. Mastnější pokožka a vyšší tvorba lupů je často doprovázena svěděním a nepříjemnými pocity ve kštici. Co přesně tyto příznaky vyvolává není zatím přesně známo, zřejmá je však výrazná vazba na klimatické změny a narušení kyselého ochranného kožního pláště spolu s působením některých mikrobiálních faktorů. Onemocnění může postihovat malé děti od nejútlejšího věku stejně tak jako dospělé. 


 

Fakta o lupech

  • Jedná se o chronické, opakující se kožní onemocnění, které postihuje zejména lokality kůže bohaté na mazové žlázy.
  • V mírnějších případech se objevují bílé šupinky ve vlasech a ramenou a mírné svědění pokožky hlavy.
  • Těžší projevy mohou postihovat i hrudník a obličej - nejčastěji obočí a nosoretní rýhy. 
  • V pokročilých stavech se přidává zarudnutí pokožky a nepříjemné svědění.

 

Jak lupům předcházet

Ať už zvolíme domácí léčbu přírodními prostředky, nebo se s pomocí obrátíme na odbornou pomoc, léčba bude mít vždy stejný cíl - zastavit zvýšenou produkci kožních buněk a potlačení produkce kvasinek, které by mohly být příčinou tvorby lupů. Strategie a styl léčby vždy závisí na věku pacienta, místě výskytu lupů a závažnosti stavu postiženého místa. Základ léčby většiny kožních nemocí by měl být ale vždy stejný - zmírnění stresu, úprava životosprávy, bránění zapocení pokožky, preference vzdušných oděvů a pokrývek hlavy a eliminace umělých materiálů.

 

Existuje také několik přírodních látek, které mají na eliminaci lupů pozitivní účinky: 

 

Olej z čajovníku (Tea Tree Oil) - je černý až velmi světle hnědý esenciální olej čerstvé kafrové vůně. Získává se z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia), jehož domovinou je severovýchodní pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii. Olej z této rostliny má hojivé, zklidňující a antibakteriální účinky, používá se při revmatismu, svalových bolestech, zánětu sedacího nervu, svalovém napětí a bolesti následující po sportovních výkonech. Příjemně hřeje a působí antisepticky. 

 

 

 

Síra - upravuje tvorbu kožního mazu a pomáhá organismu vzdorovat bakteriím, chrání před toxiny, negativními vlivy záření a znečištění, čímž zpomaluje proces stárnutí. Podporuje tvorbu kolagenu a kreatinu – dvou velice důležitých látek pro lidskou pokožku. Pozitivním způsobem ovlivňuje pokožku postiženou akné, lupénkou a ekzémy. Napomáhá při artritidě, infekcích a nejrůznějších onemocněních kůže.

 

 

 

Bílé jmelí - Léčebné účinky jmelí jsou známy již od starověku, kdy bylo využíváno k léčbě oparů a louhování vo vodě pro koupele nohou postižených zvýšenou potivostí. Napomáhá ke zklidnění pokožky hlavy a omezení tvorby lupů. Je vynikající při léčení zánětů nervů a kloubů a omezuje výskyt křečových žil. Ve jmelí byly také nalezeny některé cholínové deriváty, které jsou v současnosti užívány při výrobě přípravků na léčbu zánětů nervů a kloubů.

 

 

Zinek  -  patří mezi prvky, které mají velmi významný vliv na správný vývoj všech živých organizmů rostlinných i živočišných. Lidské tělo jej ale nevytváří a ani neskladuje, je důležité ho tedy pravidelně doplňovat. Zevním použitím zklidňuje kožní problémy, udržuje zdravé vlasy a léčí revmatickou artritidu. Napomáhá v boji proti infekcím a dobře hojí rány.

 

 

Tyto a další léčivé látky proti lupům obsahují šampony z kosmetické řady THERMELOVE. Vyzkoušejte je na vlastní kůži i vy!

Šampony THERMELOVE obsahují sirnou termální vodu z TERMÁLNÍCH LÁZNÍ Velké Losiny.  

V nabídce je zklidňující šampon THERMELOVE s tea trea oilem, který obsahuje pouze sirný pramen a sirný šampon THERMELOVE proti lupům, který je opět obohacen o 1% síry. Obsažené minerální látky ze sirného pramene, přírodní oleje a bylinné extrakty mají antiseptický a antibakteriální účinek.

Všechny šampony jsou dermatologicky testované, nejsou parfémované syntetickými parfémy, obsahují jen rostlinné silice a jejich směsi. Jsou vhodné k péči o citlivou pokožku hlavy u osob se sklonem k tvorbě lupů, lupénce, ekzémům a dermatitidám. Šetrně mají vlasy a napomáhají zklidňovat podrážděnou pokožku. Lze je používat i jako tělový šampon.